Wielki Post, czyli czas rezygnacji

idea wilkiego postu

Wielkiego Postu to dla praktykujących katolików okres niezwykły. Jest to czterdziestodniowy czas, podczas którego ludzie stawiają sobie pewne cele do zrealizowania.

Najczęściej są to różnego rodzaju wyrzeczenia od wszelkich form rozrywki, inni z kolei podejmują próbę walki z uzależnieniami, jak np. alkohol, papierosy czy nawet zakupoholizm. Mniej ambitni po prostu ograniczają się do poszczenia w piątki (zazwyczaj jest to nie jedzenie mięsa, powściągliwość od imprezowania). Po upływie czterdziestodniowego Postu zazwyczaj wracamy do swoich starych (niekoniecznie zdrowych i dobrych) nawyków. Nie taki jest jednak sens tego rodzaju przedsięwzięć.

Idea Wielkiego Postu

Wielki Post to czas pewnej próby. Jest to okres, podczas którego sami narzucamy sobie jakiś cel do zrealizowania, podejmujemy inicjatywę, mającą na celu wyrzeczenie się czegoś. Interpretacja Wielkiego Postu jest jednak niewłaściwa, gdyż o co chodzi?

Skoro ludzie, nadużywający alkoholu postanawiają podczas ,,specjalnych” 40 dni całkowicie wyeliminować go ze swojego życia, bądź przynajmniej ograniczyć, to dlaczego, gdy im się to uda, tuż po dniu, którym jest Wielka Sobota najczęściej wracają do nałogu? Identycznie sytuacja ma się w przypadku ludzi próbujących ograniczyć inne używki, mniej wydawać pieniędzy, itp.

Kluczowym po zakończeniu Wielkiego Postu jest wytrwanie w swoim postanowieniu dłużej. Skoro udało się nie pić przez 40 dni, dlaczego muszę pić od nowa? Skoro nie potrzebowałem/potrzebowałam nowego ciuchu przez 40 dni, dlaczego nagle jest mi potrzebny? Skoro przestałem palić na okres 40 dni, dlaczego teraz muszę kontynuować ten niezdrowy nałóg?

wielki post czas rezygnacji

Na koniec

Post ma nam ułatwić rezygnację z grzechu, z kolei w drugiej części… rezygnację z…. rezygnacji. Chodzi o zakorzenienie w świadomości, by przestać rezygnować i wyrzekać się czegokolwiek, lecz po Wielkim Poście w swoich postanowieniach dalej WYTRWAĆ.

Pieśni Wielkopostne https://piesni-religijne.pl/piesni-wielkopostne/

Wielki Post, czyli czas rezygnacji
5 (100%) 3 vote[s]

Zamieszczono w: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *