Przybieżeli do Betlejem pasterze

Przybieżeli do Betlejem pasterze

Tekst Kolędy Przybieżeli do Betlejem pasterze

Przybieżeli do Betlejem pasterze,
grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.

Ref: Chwała na wysokości,
chwała na wysokości,
a pokój na ziemi.

Oddawali swe ukłony w pokorze
Tobie, z serca ochotnego, o Boże!

Anioł Pański sam ogłosił te dziwy,
których oni nie słyszeli, jak żywi.

I Anieli gromadami pilnują,
Panna czysta wraz z Józefem piastują.

Poznali Go Mesjaszem być prawym,
narodzonym dzisiaj Panem łaskawym.

My Go także Bogiem, Zbawcą już znamy
i z całego serca wszyscy kochamy.

Wykonanie (nagrania audio): Przybieżeli do Betlejem pasterze

GOLEC uORKIESTRA – Przybieżeli do Betlejem (chwała na wysokości)

 Arka Noego – Przybieżeli do Betlejem

 Eleni – Przybiezeli Do Betlejem

 Enej – Przybieżeli do Betlejem

Kolędy w Polsce są cały czas popularne. Obecnie w śpiewnikach znajduje się ponad 500 pastorałek i kolęd. Kolęda pt. „Przybieżeli do Betlejem pasterze” pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku. Przez ten czas przechodziła wiele zmian. Autor słów jak i melodii po dziś dzień nie jest znany. Przybieżeli do Betlejem pasterze tekst przechodził liczne zmiany jak i w melodii może świadczyć, że ma ona wielu autorów. Kolędowanie rozpoczyna się od mszy pasterki, która odprawiana jest w grudniu w nocy z 24 na 25. Wspólne kolędowanie jest pięknym zwyczajem, do najpiękniejszych polskich kolęd zaliczamy również Cicha noc, Lulajże, Jezuniu czy Jezus malusieńki.

Kolęda Przybieżeli do Betlejem Pasterze jest jedną z najbardziej znanych pieśni świątecznych. Mało kto jednak wie, że jest to oryginalna polska kolęda. Według źródeł historycznych powstała ona w okolicach siedemnastego wieku. Tekst Przybieżeli do Betlejem jest dobrze znany większości osób, jednak rzadko kiedy przy świątecznym stole śpiewamy całość kolędy, która zawiera aż osiem pełnych zwrotek. Podobnie jak kolędy Bóg się rodzi, czy Dzisiaj w Betlejem ulegała ona przez lata modyfikacjom, zarówno od strony tekstu, jak i melodii. Co ciekawe, w swojej oryginalnej wersji ta kolęda była śpiewana bez refrenu. Miała też zupełnie inny podział na strofy, jak w klasycznych osiemnastowiecznych pieśniach.

Historycy do dzisiaj nie potrafili także ustalić tego, kto jest autorem tej kolędy. Dotyczy to zarówno autora tekstu piosenki, jak i wykonawcy oryginalnej muzyki. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobna wersja jest taka,, że kolęda przez lata podlegała różnego rodzaju zmianom, tak by w końcówce dziewiętnastego wieku przyjąć swoją obecną formę. Polskie kolędy stanowią piękne dziedzictwo kultury naszego kraju. Przecież nasze polskie świąteczne pieśni w niczym nie ustępują takim perełkom światowej kultury, jak chociażby najbardziej znana na całym świecie kolęda Cicha Noc. Śpiewając kolędy warto poświęcić chwilę i przestudiować ich historię, bo bardzo często jest ona niezwykła!

Przybieżeli do Betlejem pasterze
5 (100%) 7 vote[s]

4 myśli na “Przybieżeli do Betlejem pasterze”

  1. Nie ulega wątpliwości, chyba każdy się ze mną zgodzi, że przybieżeli do betlejem to jedna z najpiękniejszych kolęd, rytmiczna, wesoła i tekst z sensem. Kolacja wigilijna w moim rodzinnym domu rozpoczyna się właśnie od śpiewania kolęd, każdy ma przygotowany śpiewnik otwarty na stronie na której znajduje się przybieżeli do betlejem tekst i zawsze najstarszy z rodziny zaczyna śpiewać 🙂

    1. Zgadzam się z tobą, jedna z najlepszych kolęd jakie słyszałem i miałem okazję poznać 🙂 A tekst przybieżeli do betlejem jest radosny i przepełniony optymizmem, opowiadający jak to radośnie do Betjelem przybyli pasterze.

    2. Są takie piosenki, które mają ponadczasowy wymiar i stanowią dziedzictwo kulturowe. Znają je wszyscy i wywołują nasze emocje. Jedną z nich jest kolęda Przybieżeli do Betlejem. Kto z nas nie ma w Święta Bożego Narodzenia ochoty zakrzyknąć śpiewnie Przybieżeli do Betlejem Pasterze! Ta kolęda ma w sobie magię Świąt i sprawia, że jest nam lżej na sercu. Zresztą, tak jak wszystkie kolędy potrafi zatrzymać nas wspólnie przy stole i skłonić do odrobiny refleksji!

  2. Przybieżeli do Betlejem to jedna z moich ulubionych kolęd. Od zawsze bardzo ją lubiłam i bardzo chętnie śpiewałam. Jest skoczna i szybka, aż chce się śpiewać,, że w końcu Przybieżeli do Betlejem Pasterze! Pamiętam, że zawsze ta kolęda towarzyszyła moim świętom w dzieciństwie i śpiewałam ją z moją babcią. W moim domu szczególną wagę przykładaliśmy do tego, żeby cała rodzina raz w roku wspólnie śpiewała kolędy i zostało mi to do dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *