Czy kościół zielonoświątkowy to sekta?

Socjologia jako nauka, odnosząc się do takiego pojęcia jak sekta, określa ją jako grupę społeczną, która izoluje się od reszty społeczeństwa, ma swoją własną hierarchię wartości, często niewspółgrającą z zasadami obowiązującymi w codziennym życiu. Istotną rolę w życiu sekty odgrywa przywódca, jego wpływ na pozostałych członków jest silnie zaznaczony. W naszym kraju do grup sekciarskich, tych najgroźniejszych wywierających w dużym stopniu destruktywny wpływ na psychikę wiernych tychże odłamów wyznaniowych należy zaliczyć kościół scjentologiczny, kościół zjednoczeniowy Moona, światowy kościół twórcy oraz satanistów.

Warto przeczytać: KOŚCIÓŁ POLSKOKATOLICKI.

Odnosząc się do pytana zawartego powyżej, czyli czy Kościół Zielonoświątkowy jest sektą, to przyjmując jako kryterium powyższe socjologiczne wyjaśnienie: nie jest. Natomiast przyjmując definicję, że sekciarstwo jest  to grupa społeczna, która powstała wskutek pewnego rozłamu w grupie wyznaniowej, a tak powstał Kościół Zielonoświątkowy, w ujęciu teologicznym jest to sekta, chociaż w tym przypadku bardziej prawidłowym określeniem do tej wspólnoty  wyznaniowej byłoby stwierdzenie, iż jest to „nowy ruch religijny”. Nauczanie odbywa się na postawie Biblii, a wyrażane jest w starożytnych symbolach wiary chrześcijańskiej.

Kościół zielonoświątkowy – czym jest?

kościół zielonoświątkowy

Pokrótce rzecz ujmując, jest to wolny kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego. Zalicza się do kościołów chrześcijańskich, a jego wyznawcy wyznają prawdy biblijne, które mówią, że nagrodą za dobre życie będzie łaska zbawienia. Słowo Boże zawarte w Piśmie Świętym jest nieomylne, natchnione przez Ducha Świętego i jest dla każdego człowieka wyznacznikiem tego, jak ma postępować w życiu i jakim być człowiekiem w stosunku do innych ludzi. Także przynależność to tego kościoła, na pewno nie ma destruktywnego wpływu na ludzką psychikę. W Polsce do tej wspólnoty chrześcijańskiej należy około 25 tysięcy wiernych.

Podstawowe założenia teologiczne

Wyznawcy tego ruchu religijnego, co zostało już powyżej powiedziane, jako najważniejsze kryterium i odnośnik postepowania uważają Pismo Święte. Wierzą w Trójcę Świętą oraz uznają fakt, iż Jezus Chrystus jest synem Bożym poczętym przez Ducha Świętego i narodzonym z Marii Dziewicy. Śmierć na krzyżu jest odkupieniem za grzechy świata. Wierni Kościoła Zielonoświątkowego wierzą również w zmartwychwstanie Zbawiciela, jego wniebowstąpienie i ponowne przyjście na ziemię. Ufają także, iż uzdrowienie chorych i pomoc w ciężkiej sytuacji życiowej jest znakiem i dowodem mocy Bożej. Osoby, które są członkami opisywanej grupy wyznaniowej, uznają również fakt, że życie nie kończy się tutaj na ziemi, każdy człowiek zmartwychwstanie i będzie żył wiecznie.

Warto przeczytać również: HISTORIA KOŚCIOŁÓW WSCHODNICH.

W Kościele Zielonoświątkowym podobnie jak w innych wyznaniach protestanckich, dominującą zasadą jest powszechne kapłaństwo ludzi wierzących. Dlatego też duchowny w tej wspólnocie  nie jest pośrednikiem ani przedstawicielem Kościoła przed Bogiem, lecz jest urzędem powołanym do sprawowania służby Bożej.

Zamieszczono w: Blog